moment, wczytuje stronę

Aby uruchomić Orange Pi z obrazów dostępnych na stronie producenta, powinieneś zaopatrzyć się w odpowiedni zestaw narzędzi, pracujących na twoim systemie operacyjnym. Ze względu na fakt, iż większość obrazów systemów są spakowane, będziesz potrzebować oprogramowania do dekompresji plików typu *.xz lub *.7z, a następnie oprogramowania do nagrania ich na karcie Micro SD.

Krok po kroku

  • Pobierz odpowiedni dla swojej płytki obraz systemu ze strony producenta,
  • Rozpakuj go za pomocą programu 7zip lub innym obsługującym ww. formaty. W rezultacie otrzymasz plik z rozszeżeniem *.img lub *.raw,
  • Włóż kartę Micro SD do czytnika,
  • Nagraj rozpakowany obraz na karcie - szczegóły poniżej,
  • Zamontuj kartę Micro SD w płytce,
  • Podłącz przewód HDMI oraz urządzenia wskazujące (mysz, klawiatura) do urządzenia,
  • Podłącz zasilanie.

Pierwszy start dla systemu Windows

Dla systemów Windows bardzo popularnym i darmowym programem obsługującym wiele typów kompresji jest 7zip. Dla obrazów w formacie *.img do nagrania na naszą kartę użyjemy programu Win32DiskImager lub programu Rufus, który dodatkowo obsługuje dość często spotykany format *.raw.

Win32 Disk Imager

Jest prostym w obsłudze programem, jego jedyną wadą jest fakt, że nagrywa tylko obrazy w formacie *.img, program posiada również opcje odczytywania obrazu wprost z nośnika. Żeby zapisać obraz kliknij niebieską ikonkę folderu, następnie wybierz wcześniej pobrany obraz oraz wybierz literę nośnika, w naszym przypadku karty Micro SD. Na sam koniec kliknij Zapisz i poczekaj aż program wgra obraz na nasz nośnik. Program może wymagać uprawnień administratora.

Uwaga: Podczas zapisu program usuwa całą zawartość nośnika, wszystkie dane zostaną usunięte.

Program do nagrywania obrazów IMG

Rufus

Rufus jest dość ciekawym projektem do przeniesienia naszego obrazu na kartę SD, program wspiera obrazy IMG, ISO, jak i znane z systemów linux RAW. Program jest prosty w obsłudze, jako urządzenie wybieramy naszą kartę SD, następnie zaznaczamy opcję "Utwórz bootowalny dysk używając", wybierz obraz do zapisu i naciśnij klawisz start. Program wymaga uprawnień administratora !!

Uwaga: program podczas zapisu, usuwa całą zawartość karty, wszystkie dane zostaną usunięte.

Program do nagrywania obrazów IMG, RAW, ISO

 

Zapis do karty SD w systemie linux

Aby zapisać obraz na karcie w systemie linux, potrzebujemy 2 narzędzia. jednym z nich jest lsblk, za pomocą, którego sprawdzamy jak naztwa się w systemie nasza karta, za pomocą dd wykonujemy zapis na karcie.

[pawel@new-host-2 ~]$ lsblk 
NAME MAJ:MIN RM SIZE RO TYPE MOUNTPOINT
mmcblk0 179:0 0 7,4G 0 disk
  └─mmcblk0p1 179:1 0 7,3G 0 part

 Za pomocą polecenia lsblk wylistujemy wszystkie dyski, w moim przypadku jest to mmcblk0. Ścieżka do karty będzie wyglądać następująco

/dev/mmcblk0

Za pomocą polecenia dd zapisujemy obraz na naszej karcie, pamiętaj że w systemie linux polecenie dd będzie wymagało uprawnień root-a.

[root@new-host-2 ~]$ dd if=/lokalizacja/naszego/pliku/nasz_plik.raw of=/dev/mmcblk0 bs=16M


Autor: Paweł Łaba
Poprawki: Michał Kuszpit

Orange PI One

Orange PI One

Tak dużo mocy, w tak małym komputerku.

To niewielkie urządzenie może zastąpić komputer domowy w przeglądaniu poczty, czy stron internetowych. Orange PI ONE, jest najmniejszym na rynku komputerkiem wyposażonym w cztero-rdzeniowy procesor H3 1.2GHz, interfejs sieciowy, oraz gniazdo USB typu A.

Strona wykorzystuje ciasteczka Cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody, zakończ przeglądanie